Stabilizace pánve

by

Pánev je velká kostěná struktura spojující několik kostí. Je tedy bohatá na různorodá kloubní spojení, mezi nimiž může dojít k různým posunům, rotacím, ale také blokacím.
Pro náš článek je důležité, že by se pánev jako celek měla v běžné i zátěžové hybnosti udržovat pomocí svalových řetězců stabilizovaná ve 4 směrech, pak se nachází v neutrálním či centrovaném postavení vůči zbytku těla. A to, nahoru/dolů, ze strany do strany, vpřed/vzad neboli rotace okolo vertikální středové osy a naklopením dopředu a dozadu neboli rotace okolo horizontální osy. Pokud dojde k jednostrannému vychýlení do některého z vyjmenovaných směrů, tak je jasné, že svaly z nějakého důvodu neplní správně svou stabilizační funkci. Toto vychýlení bude mít nežádoucí vliv na zbytek těla. Přičemž většinou nejde o vychýlení do jednoho směru, ale o kombinaci několika variant.
Způsobů, jak si nastavit pánev neutrálně a definicí k termínu neutrální pánev je mnoho. My Vám zde uvedeme jeden příklad. Je však důležité zmínit, že individualita člověka nezná meze a tato poučka nemusí být zrovna pro Vaše tělo ideální. Je lepší poradit se s odborníkem.
Lehněte si na záda, pokrčte dolní končetiny a dlaně si uložte plošně do oblasti podbřišku a třísel. Prsty se sbíhají k sobě, tak jako třísla. S takto uloženými dlaněmi pohybujte pánví do krajního podsazení a vysazení a zkuste si uvědomit, kde se nachází středová pozice, kdy jsou ruce uložené v rovině (nejdou ani do kopce, ani z kopce). V této pozici by se mohla nacházet Vaše pánev v neutralitě. Pokud máte pocit, že tato pozice není správná, neboť máte při relaxovaném lehu na zádech mezi podložkou a bederní částí zad volný prostor, tak si nedělejte starosti, protože tak je to v pořádku.
Nyní si na fotkách ukážeme pár cviků či pohybů z běžného života a sportu, na kterých si můžete snadno ověřit, jak Vám Vaše svaly pánev stabilizují.
Jedná se o pohyby a cviky, kde je zachování pánve v neutrálním nastavení parametrem správného provedení. Ke kontrole Vám bude stačit jedno velké zrcadlo a prostor před ním pro provedení cviku.
Na první fotce je stoj na jedné noze, kde můžete vidět vychýlení pánve do strany.
Na druhé fotce je výstup na schod, kde můžete vidět vychýlení pánve ve směru nahoru/dolů.
Na třetí fotce je cvik most na jedné noze, kde můžete vidět vychýlení pánve ve směru vpřed/vzad neboli rotace okolo vertikální středové osy.
Na čtvrté fotce je cvik výpad, kde můžete vidět vychýlení ve směru naklopení dopředu/dozadu neboli rotace okolo horizontální osy.
Každá z fotek poukazuje na jednu z chyb. Je však důležité si uvědomit, že v každé pozici či pohybu se může objevit špatná stabilizace do kteréhokoliv zmíněného směru a také jejich kombinace. Žádoucí je, aby pánev zůstala v základním nastavení. Uvedeme jako příklad výstup na stepper – neboli výstup na schod, který každý z nás dělá mnohokrát za den. Vašim cílem je nohu zvednout a přesunout na vyšší schod, k tomu by mělo být zcela dostačující vyčerpat pohyby do ohnutí v kyčli, koleni a kotníku. Přičemž trup zůstává rovný a stabilizovaný. K vychýlení pánve není důvod a není to zcela žádoucí.

Share