Seďte i při home officu správně a bez bolesti

by

Mnoho z nás nyní prochází výraznou změnou. Vyladěná kancelářská místa jsme vystřídali za domácí pracoviště. Musíme tomu přizpůsobit i naše pracovní a pohybové návyky. Nejprve potřebujeme najít vhodnou pracovní polohu. Při sezení na nás totiže neustále působí vnější síly v podobě gravitace, která klade nároky na naše tělo. Pokud je nebudeme řešit, můžeme si přivodit nepříjemnou bolest vyplývající z nevhodné pracovní pozice..

Předně zapomeňte na poučky o zatahování ramen dozadu a sokolských pozicích. Pro naše sezení je důležité, aby byla poloha příjemná. Zároveň bychom ovšem neměli v poloze setrvávat více než 20 minut. Právě variabilita je to, co náš pohybový aparát chrání. Průběžnou změnou lépe prokrvíme tkáně a budeme střídavě zatěžovat tkáně v různých situacích.

Mezi vhodné pozice si můžeme zařadit například klasický sed s napřímenou páteří a opřenými předloktími o stůl. Stejně může být vhodná pozice, kdy se pohodlně zaboříme do židle a plnou vahou opřeme záda o opěrku. Velice vhodné je i úplné opuštění sedu a práce ve stoji nebo v kleku. Jako speciální kategorii bych zařadil sezení na gymnastickém míči. Sezení na něm se stalo velmi populárním. Nepřináším ovšem žádné benefity navíc oproti klasickému sedu na židli. Tudíž se může stát krátkodobou variantou pro změnu, ale nikoliv dlouhodobým řešením. Co naopak zkuste úplně vytěsnit je sezení u konferenčního stolku. Jeho malá velikost v kombinaci s notebookem vás nutí až příliš do shrbené polohy.

Pro lepší funkci vašeho těla, zkuste častěji měnit pracovní polohu a pomocí variability chraňte váš pohybový aparát. Příště si řekneme více o možnostech uvolnění a mobilizace, abychom kompenzovali dlouhodobou pozici páteře.

Celý článek si můžete přečíst zde

Foto: Lukáš Bíba/Economia @pracovna.aktualne

Share