PROTAHOVÁNÍ – POMOCNÍK NEBO ZÁŠKODNÍK?
by
1.DÍL – POZOR! HYPERMOBILITA = NESTABILITA!
Obecně se traduje, že každý by se měl protahovat..před sportem, po sportu, bez sportu, apod. Je ale protahování opravdu takovým pomocníkem vhodným pro každého z nás, a to neustále?
Existuje mnoho druhů protahovacích technik a je důležité vědět, kdy je dobré kterou aplikovat. Někdy totiž může protahování způsobit se svalem přesně opačný efekt, než by pro Vás zrovna bylo žádoucí, a to třeba jen kvůli toho, že jste zvolili nevhodný typ protažení v nevhodný čas.
Co je hypermobilita a jak vzniká?
Hypermobilita značí nadměrnou mobilitu v kloubu. Za fyziologickou mobilitu v kloubu je považován rozsah kloubu daný anatomickými strukturami (kostními svaly, vazy a dalšími). Rozsah pohybu přímo ovlivňuje napjatost vazů zpevňujících konkrétní kloub. Primární příčinou hypermobility je tedy volnost těchto vazů.
Hypermobilita může být vrozená nebo získaná. Získat ji můžete z důvodů různých onemocnění, hormonálních změn (těhotenství), ze sportu (vlivem nadměrného, opakovného a cíleného protahování…), z pohybových či posturálních stereotypů, které jste nuceni dlouhodobě vykonávat např. v práci, aj.
Důvodem hypermobility je nízká hustota kolagenních vláken. Původní hustota těchto vláken je dána především geneticky a v případě jejich poškození dochází k následnému rozvolnění. Regenerace těchto struktur je velmi pomalá a tedy zpětná náprava nepravděpodobná. Hypermobilnímu člověku tedy zbývá už jen celoživotní cílená péče o své tělo, tak aby se vyhnul bolestem způsobeným nestabilitou v kloubech.
Co způsobuje hypermobilita a nevhodnost protahování.
Hypermobilita způsobuje nestabilitu v kloubech. Nestabilita ve většině případů působí bolest a zranění. Bolesti zad, kyčlí, kolen a všech ostatních kloubů, dokonce často i bolesti hlavy.
Největším problémem je, že mnoho lidí má zafixováno, že pokud nějaká část těla bolí, je třeba začít protahovat. V případě, že tělo bolí právě kvůli nestability způsobené hypermobilitou a vy začnete protahovat, tak se situace akorát zhorší. Proto je opravdu nejlepší najít v případě bolesti pohybového aparátu odborníka, který Vám udělá komplexní vyšetření a najde původní příčinu toho proč bolest přišla, ať se nestane, že si budete potíže prohlubovat.
Ve Fyzio gym Cooper děláme komplexní diagnostiku pohybového aparátu, po vypracování vyšetření Vám sdělíme výstup a doporučený postup jak s problémy naložit.
Je hypermobilita nebezpečná a co jí “léčí”?
Hypermobilita, ať již získaná či vrozená se vyskytuje u lidí velmi často. Člověk, který tímto disponuje potřebuje mít aktivní svaly a dobrou motorickou kontrolu, aby pro něj neměla hypermobilita negativní důsledky. Svaly a dobrá motorická kontrola mohou klouby udržovat v rozmezí fyziologického a nepoškozujícího rozsahu.
V určitých situacích se Vám hypermobilita určitě i hodí, jen je třeba počítat s tím, že v případě neadekvátní motorické kontroly si můžete způsobit zranění. Situace, kdy nebudete moct cvičit a Vaše svalovina, která drží klouby pohromadě ochabne se začnete cítit nekomfortně. Lidé pak mají neustále potřebu se ošívat, jsou neklidní, křupou si různé části těla..tělo prostě “nedrží pohromadě” a vznikají blokády.
Je třeba si uvědomit, že pokud se udává v kloubu nějaký rozsah, který je považován za fyziologický, tak to není pouze bezpředmětná hláška někoho, kdo si to vymyslel, ale tato informace staví na anatomických limitech. V případě, kdy jdete za tuto hranici může již nějaká struktura poškozovat jinou, protože je prostě “po cestě”.
Přiložená fotografie ukazuje extrém. Ovšem je důležité si uvědomit, že v rámci klasického testování se za hypermobilitu považuje již to, když se dotknete při předklonu ve stoje země více než konečky prstů. Je však nutné netestovat pouze podle těchto pokynů, ale zohledňovat celkový obraz daného člověka a jeho hybnosti.