POHYBOVÁ PŘÍPRAVA NORMÁLNÍHO SMRTELNÍKA
by romco
Vzhledem k dlouholeté praxi v rámci individuálních lekcí i kurzů pro laickou i odbornou veřejnost máme mozkové závity neustále zapálené v tématu lidského těla, pohybu.
Vše se postupně a neustále prohlubuje, úhel pohledu se stále zdokonaluje a my čím dál tím lépe dokážeme specifikovat základy i priority co se pohybového projevu člověka týče.
V kontextu pohybové přípravy si každý představí sportovce připravujícího se na výkon. Týká se to ale opravdu jen jeho?
Vlastně nevím, proč by to tak mělo být, protože jednoduše řečeno se jedná o přípravu na pohyb. Pohyb je neoddělitelnou součástí života každého z nás nezávisle na životním stylu.
Je několik klíčových aspektů, týkajících se postury a pohybu, které považujeme za zcela stěžejní v rámci eliminace zranění a podpory výkonu (i toho životního, nemusí se týkat sportu).
Jaké jsou základní principy postury a pohybu v rámci eliminace zranění a podpory výkonu (i toho životního, nemusí se týkat sportu).
Osové nastavení a osové zatížení / centrace (koleno směřuje jiným směrem než špička? NE!)
Schopnost zavedení opory/stabilizace (při výstupu na schod, tedy zvedání dolní končetiny se mi pánev překlopí dopředu/dozadu? NE!)
Dobrý stav tkání a fyziologické rozsahy pohybu (vyhýbám se hlubšímu dřepu? NE! Trpím hypermobilitou a často dělám strečink? NE)
Schopnost setrvat ve fyziologicky neutrálním nastavení kloubů (podsazená pánev a bedra na podložce? NE!)
Síla (silovému cvičení se vyhýbám, ale děti a nákup nosím na rukách denně? NE!)
Tyto aspekty nebo-li základní principy pohybu by měli být automatickou součástí našeho běžného života v méně i více zátěžových situacích.
Co může být důvodem narušení přirozené hybnosti a vzdálení se od aspektů viz.výše?
- zranění
- stereotypní pozice ovlivňující naši posturu (při práci, koníčku, sportu,..)
- slabost x motivace…
- ano
- zvyšuje se deformativní vliv pohybu na mé tělo
- hrozí zranění
- snižuju si šanci na lepší výkon…
Fyziologické nastavení těla je v podstatě jen jedno, stačí ho znát a pak si při jakékoliv pozici či pohybu uvědomit, že je to tak, jak má být. Musíme však vědět jaké to nastavení je a někdy se také naučit jak se do něj v různých pozicích dostat :).
Zkus si lehnout na zem, podsadit pánev a zatlačit bedra do podložky. Zvedni se a nasimuluj pozici, kterou si na zemi zaujímal. Nevypadá to moc dobře, že?
Zkus si uvědomit, jak často v běžném životě ohýbáš své kolena na víc než 90°. Jsi schopen tento pohyb úplně vyloučit? Pokud ne, tak proč na něj kolena radši nepřipravit?
Co se stane, když jsi na nějakou činnost slabý, přestaneš ji dělat? Jistě, že ne, zvládneš cíle dosáhnout, i když na to nemáš, protože Ti pomohou náhradní pohybové stereotypy.
Jak vypadá tvoje páteř, když se zvedáš se židle do stoje? Je možné, že se v průběhu pohybu prohneš v zádech a tedy nevyužiješ sílu svých kyčlí a vyvlníš to v páteři? Kolikrát denně se to děje?
Lidi mají tendenci své bolesti a zranění svádět na klimatizaci, špatný došlap, špatnou pozici při spánku, aj. No pokud to tam někdy roli hraje, tak většinou jen jako třešnička na dortu upečeného z dlouhodobě špatného používání těla.
Fajn je, že mnohdy je našim nepřítelem pouhá nevědomost a s vědomím jak tělu odlehčit můžeme během okamžiku zlepšit náš pohybový projev, vyhnout se zranění a cítit se ve svém těle lépe.