NÁŠ POHLED NA ČASOVĚ OMEZENÉ VÝZVY KE CVIČENÍ
by
42 DENNÍ VÝZVA!
V dnešní době je velmi populární dělat pro lidi výzvy. Většinou se jedná o výzvy, které jsou online. Dostanete návod co dělat, v lepším případě i ilustrační foto či video jak to dělat. Řídíte se určitým počtem opakování, frekvencí provádění cvičení, apod. Co je ale hlavní, dostanete časový limit. Časové omezení, za které máte dosáhnout vysněného výsledku. Tento časový limit je většinou enormně krátký.
Hezky myšleno…
Pokud je hlavním cílem výzvy namotivovat lidi k tomu, aby udělali něco pro své tělo, zlepšili svůj život a to ze dne na den, tak proč ne.
Co je ale špatně?
Výzvy banalizují individualitu člověka, nastaví jeden program pro všechny. Nehledí na zdravotní stav, držení těla, kvalitu pohybu jednotlivce. Ono to ani není možné. Pokud je výzva online a vy se s trenérem nikdy osobně nesejdete, tak není možné aby Vám udělal program na míru či kontroloval kvalitu provedení cviků, které Vám zadal.
Co z toho plyne?
Jistě se najde velké množství lidí, kteří díky sedavému zaměstnání, jednostranně zaměřenému sportu či prodělanému zranění nemají ideální držení těla ani správné pohybové stereotypy. Takového člověka výzva uvádí do situace, kdy bez potřebné edukace a přípravy skočí do cvičení a rovnou ve velké intenzitě, protože je v časovém presu. Výzva přece trvá pouze 30, 60 nebo 90 dní!
Jaký si myslíte, že má tento přístup na tělo vliv?
Je možné, že přebytečná kila půjdou dolů, svaly vyjdou na povrch a Vaše postava se začne tvarovat. Ale za jakou cenu? Za cenu kvality. A kvalita při cvičení určuje jak Vaše tělo v blízké i vzdálené budoucnosti bude fungovat. Je jasné, že v dnešní době nikdo nemá čas a každý chce všechno hned, takže jsou tyto výzvy velmi lákavým materiálem. Smutné ale je, že s touto dobře myšlenou životní změnou přichází často rychlý a nemilosrdný pád na zadek, a to v podobě přicházejících bolestí a zranění.
Jak by se to dalo udělat smysluplněji?
Časový limit výzvy by měl být racionální. Trenér by měl požadovat po účastnících minimálně dotazník, po jehož vyhodnocení by mohl udělat výzvu konkrétní osobě více na míru. V ideálním případě by mělo tělo projít nějakou diagnostikou. Těch kritérií pro fungující výzvu, která se nepodepíše na zdraví mnoha účastníků je vážně hodně. Pravdou ale je, že už by asi všechny úpravy způsobily určité komplikace jak na straně autorů, tak na straně uživatelů. Protože předpoklad je, že jedna strana chce hodně muziky za málo práce a druhá rychlé výsledky a to tou nejjednodušší cestou.
No a nejspíš někoho po přečtení tohoto článku napadne, že o co vlastně jde. Že důležité je, že se lidi začnou hýbat. Odpověď je za nás stále stejná, a to, že není podstatné se hlavně začít hýbat, ale hýbat se rozumně. V opačném případě se totiž lidi nehýbou dlouho, protože brzy narazí na nějakou neduhu, která jim sportování překazí.