DŘEP – můžete jít s koleny více než do 90°?

by

Když Vás vyzvu k tomu, abyste vyjmenovali 5 jakýchkoliv cviků, které Vás napadnou. Troufám si říct, že se mezi nimi objeví Dřep.
Je to cvik, který zná každý. Každý už ho někdy cvičil. Je to vážně skvělý cvik, který při správném technickém provedení nese tělu velké ovoce. Cvičí se ve školách, v pohybových kroužcích a sportovních klubech, cvičí se s váhou i na balančních pomůckách, a hlavně se nejen cvičí, ale také používá denně v běžném životě.
Přijde Vám, že dřepy každý den neděláte? Tak se na to podívejme!
Pochopitelně se ne každý dostává denně do hlubokého dřepu, kdy si skoro sedí na patách, ale dřepu s menším rozsahem pohybu se prostě nevyhnete. Sedáte denně na židli, na gauč nebo dokonce na schody či patník? Tak právě v tu chvíli děláte dřep. A jak si podáváte věci, které leží na zemi? Jednou z prospěšných možností, jak to udělat je právě dřep. Také když se ohnete, abyste vzali kufr, tašku s nákupem nebo zvedli dítě? DŘEP, DŘEP, DŘEP.
Dřep může mít na tělo formativní i deformativní vliv. Avšak pokud je proveden správně, tak je prostě úžasný. V tu chvíli se z něj stává Váš pomocník k rehabilitaci bolavého kolene či jakékoliv jiné části dolních končetin, také Vám může pomoct v reedukaci dýchání, v aktivaci Vašeho Core, získání neuvěřitelné síly celého Vašeho těla, nácviku správného postavení dolních končetin…těch benefitů, které může přinést je opravdu mnoho. Nejdůležitější je však dřep dělat technicky správně!
A jaká je teda ta technika? Jednoduchá a přitom složitá.
Někdy může v provedení překážet nějaká blokáda, zkrácení či naopak přehnaná mobilita. Většinou se však jedná o nevědomost či neznalost správného stereotypu pohybu. Nejeden člověk mi tvrdil, že dřep neudělá, protože má zkrácené svaly na zadní straně stehen a tak by protahoval a protahoval a protahoval a vlastně by se nejspíš nic nezměnilo. Já jsem mu však ukázala pomocí speciální dopomoci, že ten dřep vlastně může udělat ihned, a to až do nejnižší vhodné pozice. Vzpomínky na vykulené oči a nechápavý výraz v tváři s myšlenkou „Jak je možné, že to jde???“ mě pokaždé pobaví…

A jaká je ta nejnižší vhodná pozice? Co slýcháváte z okolí?
Jednu dobu bylo opravdu trendy dávat si opravdu velký pozor na to, aby při dřepu nešly hýždě pod úroveň kolen, tedy 90° a dost! Šířilo se to rychlostí blesku a každý, ač nevěděl, proč je tomu tak, se tím řídil.

A jak to tedy vlastně je?
Položím Vám jednoduchou otázku: Co se stane, pokud najednou přestanete plně využívat loketní kloub? Myslím tím, že ho budete už ohýbat pouze do 90°, tedy nikdy nepřitáhnete předloktí k paži tolik, aby se prsty mohly dotknout ramene.
Pokud nemáte přehled o tělesných tkáních, tak Vás nejspíš nenapadne, že v takovém případě dojde velmi rychle k zatuhnutí loketního kloubu, okolních šlach a veškerého vaziva.
Kloub se pohybem „promazává“, synoviální tekutina, která je v něm obsažena napomáhá ničím nerušenému pohybu. Pokud nepromazává, což může být právě příčinou onoho omezení pohybu, tak přichází bolest.
Pokud nebudete svaly používat v jejich plném rozsahu, brzy vznikne jejich kontraktura. Tedy sval se zkrátí na délku využívaného pohybu a časem tkáň zvazivovatí – nenávratný proces, kdy sval ztratí své základní funkce.
Myslíte, že když se tohle stane u loketního kloubu, že to u kolene bude jinak? Nebude.
Využívejte tedy naplno své kolenní klouby, užívejte si možnost plného rozsahu pohybu. Pro jistotu opět opakuji, že pokud bude pohyb prováděn technicky nesprávně, že například budou při dřepu padat kotníky či kolena dovnitř, aj., tak bude dřep na Vaše tělo mít vliv deformativní.
Chcete vědět jak na to? Chcete ukázat, že zvládnete dřep udělat? Nechcete si kvůli nevhodnému nastavení přihodit bolesti z pohybů běžného dne? Chcete dřepovat s váhou, jít s výkonem nahoru a co nejvíc eliminovat zranění?
S tím vším Vám můžeme ve Fyzio gym Cooper pomoct! Specializujeme se právě na korekci pohybů a cviků z běžného dne a sportu, a to s cílem hýbat se zdravě, bez bolesti a s velkými výkony!



Share