ŠPATNÁ TECHNIKA CVIČENÍ = BOLESTI A ZRANĚNÍ!

by

Většina našich článků poukazuje na správné a špatné držení těla, pohybování či provedení cviků. Proč je pro nás toto téma tolik zajímavé, že o něm stále píšeme?

Možná Vás ani nikdy nenapadlo zamýšlet se nad tím, jakým způsobem cvičíte. Jestli děláte sed leh tak, jak by měl asi vypadat. Jestli děláte správně shyb, klik nebo třeba výpad. Jestli se dá to co cvičíte na Bosu či TRX provést i lépe.

KDO A PROČ URČIL, ŽE JE NĚJAKÁ VARIANTA SPRÁVNÁ A ŠPATNÁ?

Vše samozřejmě záleží na úhlu pohledu a na tom co je Váš cíl. Zdánlivě nevhodný cvik může být pro nějakého jedince v danou dobu zcela ideální. Proto nelze bez dostatku informací nikoho soudit, a to ani na živo, ani z fotek či videí. Rozdíl je samozřejmě ve chvíli, kdy okolnosti znáte a daný jedinec Vám důvod oznámil.

NAŠE KRITÉRIUM SPRÁVNOSTI JE ZDRAVÍ.

Fyzio gym Cooper bere jako správné provedení to, které respektuje fyziologické nastavení těla. Nerozdělujeme cviky na správné a špatné, ale určitě si můžeme říct, že existuje správné a nesprávné provedení. Z našeho úhlu pohledu, kde je kritériem číslo jedna zdraví, je špatné provedení to, kde může vlivem cvičení ihned nebo časem docházet k deformativnímu vlivu na Vaše tělo.

NEPŘIPOUŠTÍTE SI, ŽE BY VÁM MOHLO CVIČENÍ UBLÍŽIT? ŽE BY MOHLO BÝT ZDROJEM BOLESTÍ ZAD, KOLENE, AJ.?

Chyba. I běžný pohyb opakovaný několikrát denně Vám může při nefyziologickém nastavení těla způsobit bolesti a zranění. Co pak terpve sportovní aktivita? Najednou Vaše tělo funguje rychle, se zátěží nebo v náročných pozicích. A pokud to vše děláte ve špatném nastavení těla, v nevhodných pohybových stereotypech, tak je velmi pravděpodobné, že Vás zranění dostihne.

NEJDE O EXTRÉM, ALE DŮLEŽITÁ JE PŘEVAHA

Je také důležité si ujasnit, že není naším cílem někoho naučit fungovat v životě pouze v ideálním nastavení. Nutná je ale převaha. Když se budeme bavit o sportu, tak se jedná o to, že člověk při podávání plného sportovního výkonu a přesahování svých hranic při pokusu o mimořádný výkon v ideálním stereotypu pravděpodobně pracovat nebude. Důležité ale je, aby tělo fungovalo v dobrých stereotypech mimo tuto situaci.

PŘÍKLAD

Můžeme si uvést jako příklad sportovní lezení. Když lezec přelézá na úmělé stěně/skále cestu na hranici svých možností, tak je celkem pravděpodobné, že se jeho tělo dostane do špatného nastavení, že udělá nevhodný pohyb, který může znamenat potenciální zranění. Vše dobře dopadne a lezec se nezraní. Ve svém volném čase se ale věnuje tréninku na stěně nebo trénuje prostřednictvím různých cvičení. V těchto aktivitách by mělo být tělo ve správném nastavení, které podpoří větší výkonnost a neohrožuje jeho zdraví. Když ve správném nastavení není, tak vše co natrénuje přirozeně přenese i do samotného výkonu. Riziko zranění si pak nese všude sebou.

KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ = SPRÁVNÁ TECHNIKA POHYBU

Nejspíš si neuvědomujete, že správně provedení základních cviků má na tělo nejen formativní vliv, ale působí k neduhám běžného života i sportu kompenzačně (např. sezení u pc, velké sportovní vytížení v různých sportovních odvětvích, aj.). Kompenzací pro lezce z příkladu viz.výše může být např. správně provedení shyb a dřep. Každý z těchto cviků obsahuje pohyby, které lezec ve svém sportu vykonává.

Jako příklad jsme uvedli sportovní lezení. Téma se ale týká nejen každého sportu, ale také běžného života. Jedno druhé přímo ovlivňuje a stereotypy se pak prolínají ze sportu do běžného dne a z běžného dne do sportu.

VĚDĚT JAK DĚLAT POHYBY ČI CVIKY SPRÁVNĚ MŮŽE ZLEPŠIT VÁŠ ŽIVOT.

Jelikož víme, že ne každý má časové či finanční možnosti na to, aby se správný pohyb učil pod přímým dohledem terapeuta/trenéra, tak jsme pro Vás připravili odborné kurzy zaměřené na správné provádění základních pohybů a cviků a jejich korekci. Více informací ke kurzům nalezente zde: www.fyziogym.cz/služby/. Pro přihlášení pište email na info@fyziogym.cz.

A JAK MŮŽE VYPADAT SPRÁVNĚ A ŠPATNĚ PROVEDENÝ VÝPAD?

To můžete vidět na přiložených fotografiích.

Share