Jak moc je důležité pro trenéra/terapeuta mít velký zásobník cviků?
by romco
Čas od času se v profesním i osobním životě setkávám s pojmem Zásobník cviků. Většinou se jedná o trenéra či terapeuta, který si zoufá nad tím, zda jeho repertoár cviků je pro klienty dostačující. Poté si cviky dohledává na youtube, v knížkách, apod. Vždy mě to vede k zamyšlení, zda dělám něco špatně, když jsem k tomuto ještě nikdy nedošla. Ač mám jako trenérka a terapeutka mnohaletou praxi, nikdy jsem si zásobník cviků akutně nebudovala.
Nakonec vždy docházím k tomu, že zásobník cviků vlastně nepotřebuji. Jistě, za svou praxi se mi samovolně tvoří, ale odkud se ty cviky berou? Většinou z mé hlavy. Když vedu lekci s klientem a pozoruji jeho tělo a to, jak se hýbe, tak vidím, kterou část jeho těla potřebuji ovlivnit a jakým způsobem jeho pohyb zkorigovat. Prostě vidím, co kde chybí a co přebývá. A na základě toho mu vymyslím cvik, který potřebuje. Cvik je v podstatě určitá pozice, pohyb, sekvence pohybů. V případě, že vím, jak má tělo ve fyziologickém nastavení vypadat a pohyb probíhat, tak si snadno poradím. Pochopitelně cviky, které vymyslím a sama je neznám už většinou existují.
Určitě není špatné se po zásobníku cviků pídit, ale je dobré vnímat a chápat pohyb a umět si nápravné cviky také sám dle potřeby vymyslet. Myslím, že je to právě známka toho, že je trenér/terapeut schopen pružně reagovat na individualitu každého člověka a plně se jí přizpůsobit. Takto vedená lekce má pak pro jednotlivce obrovský přínos.
Ve Fyzio gym Cooper přistupujeme ke každému klientovi jako k jedinečné bytosti. Ctíme fyziologii nastavení těla a pohybu a ta je u každé osoby trochu jiná. Proto si zakládáme na individuálním přístupu.
Nikol Chovanová, Fyzio gym Cooper