Lopatkový seriál – ČÁST 4. CHAPADLO

by

ČÁST 4. CHAPADLO
Lopatka je u člověka dokonalým nástrojem, a to například z důvodu, že díky ní můžeme naši horní končetinu prodloužit až o cca 20cm. Tento fakt nám v sebeobsluze mnohdy usnadní život. Je to ovšem benefit, ve kterém často tkví potíže.
Prodloužení ruky jako chapadla bychom měli využívat například v případě, že na něco potřebujeme došáhnout, někam se natáhnout, apod. V opačných situacích kdy není potřebné, aby k prodloužení došlo zůstává lopatka stabilní a pro pohyb pažní kosti plní funkci pevného bodu(ukotvení svalů, jejichž druhý konec svým tahem vykonává pohyb pažní kosti).. Stává se ale, že tento manévr chapadla využíváme převážně, a tak zcela přestaneme využívat ramenní kloub. Vše je ovládáno pohybem lopatky na hrudníku místo toho, aby docházelo k pohybu v pažní kosti a tak lopatka neplní funkci pevného bodu.
V jednom z dílů tohoto seriálu jsme řešili nezbytnost oddělení lopatky od pažní kosti. Zde se jedná o naprosto stejný princip. Je nutné, aby člověk byl schopen tohoto oddělení i v otevřeném kinematickém řetězci a jeho ramenní pletenec nefungoval pouze v „modu chapadlo“. V opačném případě dochází k nerovnováze a fungování v nevhodném pohybovém stereotypu, který sebou může dříve neob později přinést potíže pohybového aparátu, zranění či bolesti.
Přiložené fotografie znázorňují korekci oddělení lopatky od pažní kosti při cvičení se závěsným systémem.

Share