Co chybí ruce zatížené úchopem❓️ Síla nebo slabost lezeckých prstů❓️

by
 • 👉pohyby prstů do stran
 • 👉pohyby prstů do natažení
 • 👉tlakové pohyby
 • ➡️Říká se, že lezení je všestranný sport. Není tomu úplně tak. I lezení na nás zanechává následky jednostranného zatížení. Přeci se stačí podívat na lezeckou posturu mnoha letitých výkonnostních lezců.

  Není náhoda, že se tvarují podobnými směry.

  Na lezce působí v daleko větší míře tah, než tlak. I přesto, že směr, jakým se lezení v posledních letech ubírá jde ve prospěch odltaků a dalších podnětů, které nejsou primárně tahové, je tah stále velkou dominantou.

  👉Co se ruky týče, je úchop čehokoliv spojením všech funkcí, které prsty provádí. Při snaze o uchopení předmětu ruku a prsty rozevíráme, prsty jdou do stran a natahují se. Při uchopení naopak prsty dáváme k sobě a ruku zavíráme. A při opouštění předmětu naopak🔁

  🧗‍♂️Při lezení používáme ruku nejen na úchop a manipulaci, ale zejména k lokomoci. Síly a nároky jsou často velmi extrémní. I přesto, že ruka lezce může být na tuto zátěž adaptovaná, dochází často k vytvoření velké nerovnováhy mezi fází svalového sevření a otevření.

  🖐Ruka lezce potřebuje pro správnou aktivaci, rovnováhu a sílu zajistit ve stejné kondici všechny složky. Na to bychom měli pamatovat při rozcvičce, po lezení i ve chvílích, kdy máme zájem pracovat na prevenci zranění či posilovat.

  Podrobné vysvětlení této tématiky a mnoho praktických cviků vás rádi naučíme na kurzu Prevence zranění ruky (6️⃣.1️⃣0️⃣. Praha, 4️⃣.1️⃣0️⃣. Plzeň) nebo na kurzu Klíčové prvky lezeckého pohybu (Praha).

  Registrační formuláře➡️ //fyziogym.cz/seminare/

  📸 Foto: Jakub Ouvín @bigbubacz

  👌@rafikiclimbing @rafiki_climbing

  Share