Zu Liao – Čínská reflexní terapie plosky nohy

by

O víkendu jsem absolvovala 3-denní kurz Zu Liao (Zu = noha, Liao = léčit) – čínské reflexní terapie plosky nohy, který pořádal Andao Institut v Praze.
V manuálních terapeutických systémech má Zu Liao místo vedle klasických, energetických, viscerálních (orgánových) masáží, Tui Ny (čínské zdravotní masáže), a řadí se mezi reflexní metody působení na lidský organizmus. Tyto masáže mají velmi silný regenerační i léčebný účinek.
První zmínky o téhle metodě jsou známé před 4-5 tisíci let, kolébkou reflexologie je jihovýchod Asie. K nám, do Evropy, znalosti o téhle metodě přivezl na přelomu 13.-14. století Marco Polo. V prvních písemných záznamech ústně předávaných Véd (1000-1500 př. Kr.) lékař a chirurg Šuršuta uvádí: „Reflexní masáž osvěžuje tělo, cévy, pokožku a klouby, také posiluje nervy vyvoláva blahý pocit zdraví, čistoty a štěstí.“ To zní krásně, co vy na to? ☺ Přiďte k nám vyzkoušet, jak blahý tento pocit je…
Účinky reflexní masáže aneb Jak to funguje?
Reflexní masáže vycházejí z poznatků o holografických průmětech (tzv. homunkulech) celého organismu na různé části těla. Zu Liao pracuje s průmětem organismu na plosku nohy. Reflexní masáž dokáže „sáhnout“ přímo na postižené místo, např. oko, hypofýza, ledviny, prostata, děloha atd.. Stimuluje nervový systém, zahřívá a stimuluje krevní oběh (koncové části těla jsou protkány hustou sítí nervů a receptorů).


Účinky:

  • ovlivňování funkce orgánů
  • působení na endokrinní systém
  • zlepšení funkce ledvin a podpora detoxice těla močením
  • působení na psychiku
  • uvolňování svalových skupin
  • působení na klouby a páteř
  • působení na smyslové orgány
  • podpora imunity
  • podpora lymfatického systému

Terapeut pomocí tlaku prsty stimuluje tok energie na specifická místa, a tím napomáhá procesu uzdravování. Při zánětech musíme konkrétní plošku pouze hladit – zklidňovat, na druhé straně, při špatné funkci určitého orgánu, při snížení imunity nebo při hypofunkci příslušného orgánu se musí mačkat reflexní ploška silně. Ploška zdravého orgánu většinou vůbec nebolí.
Reflexních plošek je velké množství, nejsou však na noze rozděleny chaoticky, je v tom systém.

obr.-rozložení reflexních zón na chodidlech
Podle citlivosti konkrétních bodů lze usuzovat stav jednotlivých orgánů. Lze tak zjistit, které systémy organizmu jsou vyvedeny z rovnováhy, ihned je také ošetřit a harmonizovat jejich činnost.
Trvání masáže je obvykle 30-45 min., u silnějších lidí může být i delší. Jednotlivé techniky se provádějí 3-5x na jednotlivých zónach, v některých specifických oblastech se může počet zvyšovat. Reflexní masáže se dělají v cyklech. 1 cyklus = 10-12 zákroků 1x denně, příp. jednou za 2 dny v případě, že se řeší nějaký zdravotní problém. U regeneračních a relaxačních masáží cykly nejsou potřeba.
Kontraindikace: jakékoliv krvácení nebo tendence ke krvácivosti, lidé po infarktu (až po 4-6 měsících), vnější poranění, popáleniny, zlomeniny, akutní záněty (např. slepého střeva), bezvědomí nebo opilost, závažné oslabení funkce ledvin, srdce a jater, těhotenství žen v 1. trimestru !!!, zánětlivá a plísňová onemocnění kůže nohou, infekční a horečnatá onemocnění, transplantace orgánů. Onkologická onemocnění a těhotenství v pozdějším stádiu jsou na zvážení, dle celkové diagnozy a potřeby. Těhotenství v terminální fází je spíš indikací ☺ maminka se hezky zharmonizuje a tělo se líp připraví na porod.

Share