Víte, proč je tolik důležité být sebekritický k vlastnímu držení těla a pohybu? Využijte možnost prevence dříve, než bude pozdě!

by

Zamýšleli jste se někdy nad tím, zda má Vaše tělo nějaké odchylky od pomyslné normy? Nebo nad tím, jestli pohyby, které děláte, provádíte správně? Jak už bylo zmíněno v posledním článku, je přirozené, že člověk, který nemá aktuálně nějaký pohybový problém či bolesti, nemá důvod nad sebou takto přemýšlet.

V předešlém odstavci záměrně píšeme název pomyslná norma. Je to proto, že opravdu nelze stanovit jeden model toho, jak má tělo vypadat a fungovat. Je třeba zohledňovat individualitu každého z nás. Zkušený odborník může však snadno stanovit jaké odchylky od správného držení těla a pohybu u Vás nachází.

To, že bychom měli využívat převážně správné pohybové stereotypy a tělo držet v centrovaném postavení, aby nedocházelo k dlouhodobému přetěžování tkání a tělesných segmentů je zcela jasné. Je tedy důležité nad svým tělem přemýšlet a zjišťovat zda vše funguje tak jako má? Určitě je to s výhodou, protože tím získáte přehled nad vlastním tělem a díky prevenci se můžete vyhnout bolestem a zraněním, které mohou v brzké či vzdálené budoucnosti nastat.

A jak byste se mohli dozvědět, jak a co děláte špatně či správně? V dnešní době existuje mnoho zdrojů. Za nás je nejlepší navštívit odborníka, který Vaše tělo vyšetří a výstup udělá Vám přímo na míru.

Pokud se rozhodnete své tělo prozkoumat sami například za pomocí odborné literatury či různých veřejných článků, apod. nezapomeňte na sebe být opravdu přísní. Sebekritika je v tomto případě zcela na místě. Využijte kamaráda či partnera a zrcadlo a opravdu prozkoumejte správnost pohybů, symetrii levé a pravé strany, atd. Můžete se zaměřit například na pouhý stoj – chvíli stůjte a zjistěte, zda nestojíte více na jedné noze. Když koukáte do zrcadla – jsou Vaše ramena ve stejné výšce, je Váš pupík opravdu uprostřed a směřuje přímo vpřed k zrcadlu? Směřují špičky nohou stejným směrem jako střed kolen? Postavte si před zrcadlo schůdek a zkontrolujte, jak se Vaše tělo chová při výstupu na něj – uhýbají některé části těla do strany? Zůstává pánev a trup v rovině nebo se někam naklápí a uhýbá? Kam směřují v průběhu i dokončení pohybu špičky nohou a kolena?

Je opravdu mnoho poloh a pohybů, na kterých si můžete snadno otestovat hybnost Vašeho těla. Proč je v tomto případě velmi důležitá sebekritika? Protože nastavení těla v jakém jste zvyklí fungovat a pohyby, které denně děláte, má Váš mozek uložené jako své tělesné schéma. To znamená, že i když budete mít celé tělo nakloněné na stranu, či jednu končetinu výš anebo zvednuté či pokrčené prsty na noze, tak to Váš mozek zaznamenává jako běžné a standardní držení a bez společníka či zrcadla byste možná ani nedokázali odchylku objevit.  Naší zkušeností je, že i když nám klienti důvěřují, tak v případě některých sdělení mají přesto pochyby. Až po zhlédnutí sebe sama v zrcadle vidíme ten udivený výraz, že je to vážně tak :).

Ve Fyzio gym Cooper Vám rádi vyšetření uděláme a taky poradíme jak s případnými odchylkami pracovat. Pokud Vás Vaše tělo zajímá a chcete se dozvědět více, tak nás neváhejte kontaktovat!

Váš team Fyzio gym Cooper

Share