SHYB – JAK BY MĚL TECHNICKY SPRÁVNĚ TENTO VELKOLEPÝ CVIK VYPADAT?

by

Zajímá Vás jak technicky správně provést shyb? Máme pro Vás jednoduchý návod.

Pro začátek bude důležité, aby hrazda, na které budete shyb provádět byla umístěna naproti zrcadlu tak, abyste mohli kontrolovat jak pohyb provádíte. Na sebekontrolu určitě není vhodná hrazda mezi dveřmi, neboť není možné, abyste se zvládli celou dobu v zrcadle kontrolovat. Navíc Vás mnohdy hrazda mezi dveřmi limituje v rámci umístění rukou na hrazdu, rozsahu pohybu horních končetin při jejich ohybu a v neposlední řadě je Vašim cílem startovat z visící pozice těla bez pokrčení dolních končetin.

Shyb a vis je cvik, který provádíme a učíme ve Fyzio gym Cooper dnes a denně. Mohli bychom zde vyjmenovat mnoho špatných variant, jak jej provést. Spíše si ale řekneme, jak jej provést správně.

Velmi důležitá je startovní pozice:

– uložíte ruce na hrazdu na šířku větší, než jsou Vaše ramena. Pověsíte se a nohy držíte aktivně v prodloužení těla, až mírně vpřed (pozice „banánu“). Vaše tělo je aktivní, mělo by jít vidět, že máte v plánu se přitahovat k hrazdě, ne k zemi!
– Trup tvoří vizuálně válec. Pánev, břicho, hrudní koš i hlava plynule navazují na na dolní končetiny.
– Ramena jsou drženy v neutrální pozici, nejsou vytaženy k uším (pokud ano, nejspíš jste na hrazdě zavěšení jak nevyždímané prádlo, táhne Vás to k zemi a visíte ve vazech).
– Lokty musí směřovat dopředu. V případě, kdy Vaše lokty směřují vzad, dostávají se Vaše ramena do vnitřní rotace, čímž dochází k narušení celé biomechaniky pohybu a tento pohyb se stává pro Vaše ramena rizikovým.
– Věnujte také pozornost tomu, v jakém postavení jsou Vaše zápěstí. Měly by se nacházet v neutrální pozici a v žádném případě nesměřovat ve směru malíčku (pokud tímto směrem jde, jedná se o pozici „lachtana“, viz. Náš článek – //fyziogym.cz/lopatkovy-serial-cast-3-lachtan/).
– Co se úchopu týče je pro začátek ideální provádět shyb s palcem v opozici k prstům (jakobyste chtěli palcem a ukazováčkem hrazdu obejmout).

To je nejspíš vše, co bychom Vám mohli napsat k nastínění ideální startovní pozice pro shyb.

Teď si řekneme, co by mělo následovat:

– začnete Vaše tělo přitahovat nahoru k hrazdě, měly byste hlavou i tělem stále kopírovat hrazdu, ne se od ní oddalovat nebo přibližovat se k ní.
– V průběhu pohybu dochází k ohýbání Vašich loktů, které se přibližují k trupu.
To je v podstatě jediný pohyb, který byste na svém tělě měli v zrcadle vypozorovat. Ve chvíli, kdy vyčerpáte tento rozsah pohybu se Vaše oči nachází nad hrazdou (pozor na tendenci vystrčit nad hrazdu bradu – většinou se jedná pouze o záklon hlavy a její vystrčení směrem vpřed).

Při návratu do startovní a následně konečné pozice se opět odehrává viditelný pohyb pouze ve Vašich loktech! V případě, kdy v jakékoliv fázi pohybu nahoru či dolů uvidíte, že se pozice jakékoliv jiné části těla, kterou jste původně nastavili mění, neděláte pohyb správně. Nevhodné pohyby a změny nastavení těla se mohou objevovat ve všech směrech, oboustranně i jednostranně. Určitě by bylo velkou výhodou, mít k sobě kromě zrcadla také parťáka, který je schopen ohodnotit Váš pohyb zezadu.

Článek je psán jako popis ideální verze shybu. Ideální bychom v tomto případě definovali jako nejoptimálnější verzi podporující zdraví Vašeho těla. Pokud se naučíte být silní v optimální variantě, máte záruku toho, že v největší možné míře eliminujete možnost zranění.

Share