Rozhovor Martin Vanko

by

Martin Vanko, 32 let, trenér, občas něco zvedám a občas někam doběhnu

Jak jsi se dostala k Fyzio gym Cooper?
Do FGC jsem nastoupil po půl roce fungování. Patrikovi s Nikol přibývalo práce a jsem rád, že mě k projektu přizvali.

Co Tě k práci trenéra přivedlo?
Začal jsem jako fotbalový trenér už během střední školy. Po přechodu na VŠ do Prahy jsem se do trénování fotbalu zakusoval čím dál více. Postupně mě více než výsledky zápasů začalo zajímat, jaký má trénink vliv na tělo. Odtud jsem se postupnými kroky dostal až k současné podobě práce.

Co se ti na této práci nejvíce líbí?
V práci mám rád volnost a rozmanitost. Volnost ve využití nabytých vědomostí, nejsme pod diktátem jednoho konceptu, ale můžeme volit různé přístupy, aby seděli konkrétnímu klientovi. Rozmanitost je v lidech. Jsem rád, že klienti našeho gymu jsou zajímavý lidé s různými problémy. Máme široký záběr od terapie pacientů po operaci po vrcholové sportovce.

Jsou nějaké zdravotní problémy, se kterými ses sama potýkala?
V tomto ohledu jsem šťastný člověk. Neměl jsem nikdy vážné zranění. Jediné s čím se potýkám je astma. To mě trochu limituje ve sportu, ale žádné vrcholové výkony mě neživí, takže na běhání to stačí.

Jak se Ti je podařilo vyřešit?
Prevence. Zní to jako klišé, ale zranění vaše tělo nezbytně změní vaše pohybové chování. Není třeba dělat mnoho, ale hlavně pravidelně.

Jak se s přibývajícími profesními zkušenostmi vyvíjí vnímání Tvého těla v každodenním životě?
Snažím se být více otevřený k náznakům, co tělo potřebuje. Fungující tělo potřebuji každý den k práci, ale i například nošení nákupu. Proto si od něj něco vezmu, ale musím mu to vrátit. Každý má určité predispozice, kde může mít problémy Já mám problematické kyčle, kde mám malou mobilitu a tendenci k nestabilitě. Proto se jim snažím věnovat a držet je silné ve všech směrech a rozsazích.

Je něco, co bys ve svém profesním životě chtěla vylepšit?
Důležité téma je pro mě propojování oborů. Proto mě baví spojení fyzioterapie a fitness. Je nezbytné umět pracovat nejen se správným nastavením, ale i s kondicí. Do toho můžeme přidat psychologii a může vznikat silný mix, který bude pomáhat lidem plnit jejich cíle.

Share