PROTAHOVÁNÍ – POMOCNÍK NEBO ZÁŠKODNÍK?

by

2.DÍL – ZNAMENÁ DOBRÝ ROZSAH POHYBU, ŽE NEJSOU VAŠE SVALY ZKRÁCENÉ?

Je možné protáhnout sval v okolí hypermobilního kloubu?

 

Možné to určitě je, ale je velmi pravděpodobné, že se Vám to nepodaří. Pokud jsou šlachy a vazivo v okolí kloubu “povolené” (mají nižší soudržnost), tak je opravdu těžké zacílit protažení na konkrétní sval. Většinou se totiž rozsahem pohybu ihned dostáváte za cílený segment. Pak to vypadá tak, že chcete protáhnout přední stranu ramen, ale už se nacházíte horní končetinou vzadu za tělem natolik, že jste přesáhli fyziologický rozsah pohybu v rameni a v podstatě se stále nic velkého neděje. Možná cítíte tah, ale nejspíš se jedná pouze o fascie a sval, který chcete protáhnout zůstává ve stále stejné délce.

 

Znamená hypermobilita, že svaly nejsou zkrácené?

Bohužel ani toto není pravda. To, že máte velký pohybový rozsah v tomto případě vůbec nemusí značit, že sval není zkrácený. Zkrácený sval Vás uvádí do určité nepohody. Není schopen takto podat adekvátní výkon a ovlivňuje postavení okolních struktur. V případě, že jste hypermobilní, protahujete se a nedáte si pozor na to, zda zůstáváte ve fyziologickém rozsahu kloubu a protahujete opravdu tu svalovou skupinu, kterou chcete, tak se může stát, že pouze prohlubujete protažitelnost vaziva a svalu se to vůbec netýká (zůstává stále zkrácený). Proto se nedá rozsah pohybu posuzovat pouze podle rozsahu, ale je třeba sledovat kde pohyb probíhá.

 

Jste hypermobilní a Vaše svaly jsou zkrácené, tak co s tím? Máte více možností.

1.Budete protahovat, ale dáte si pozor, abyste protáhli opravdu tu tkáň, kterou chcete (já osobně považuji u mnoha svalů toto za nemožné – z osobní zkušenosti),

  1. Budete svaly uvolňovat pomocí masáže,
  2. Budete svaly uvolňovat pomocí tlaku míčkem či válcem,
  3. Půjdete na to aktivně a svaly uvolníte pomocí aktivace jejich protisvalů.

 

Hypermobilita má různé druhy, úrovně a nemusí se vždy týkat všech částí těla. Na základě toho je možné zvolit různé možnosti jak na to (viz. výše), případně jejich kombinaci.

 

Pro lepší orientaci v této problematice a také pokud se Vás to osobně týká, neváhejte kontaktovat odborníka. Ve Fyzio gym Cooper máme s tímto mnoho zkušeností a rádi Vám poradíme.

 

Share