Příspěvek 3 – série home office

by

Máme tu třetí díl našeho seriálu o zdraví a práci doma. Už jsme si řekli, že pracovní pozice doma nemusí být úplně ideální pro náš pohybový aparát a ve druhém dílu jsme si dali pár tipů na kompenzaci. V poslední díle se podíváme na posilování.

Naše tělo potřebuje neustále dostávat stimuly, aby mohlo udržovat dobrý funkční stav. Udržením mobility a síly vytváříme dobré předpoklady pro pohyb bez bolesti. Když sedíme celý den v kanceláři, tak našemu tělu příliš nepomáháme. Tato situace se ovšem může ještě zhoršit, pokud pouze sedíme doma. Když už se nemusíme přesouvat do kanceláře, kvantita pohybu během dne, se ještě sníží.

První cvik je klasický dřep. Je třeba začít od kvalitní opory nohou, kdy jsou chodidla plně s podlahou. Sedíme spíše na okraji židle, aby váha spočívala více na nohách než na židli. Páteř je napřímená, pohled směřuje vpřed a ruce můžeme držet před tělem. Nohama zabereme do země a odtlačíme se od podložky do napřímeného stoje. Pohyb zpět je veden pánví směrem k židli. I pohyb dolů je třeba kontrolovat, proto se snažte dosednutí po celou dobu kontrolovat a brzdit. Kdyby nestačila varianta na obou nohách. Je tu jednoduchá obměna. Zkrátka zkuste dřepy pouze na jedné noze.

Po cvičení na dolní končetiny, je třeba zapojit také vršek těla. Opět využijeme jako pomůcku židli. Začneme v pozici tzv. medvěda. To znamená, že budeme na všech čtyřech, ale nebudou v opoře kolena. Opíráme se jenom o špičky a dlaně. Je důležité mít napřímenou páteř a poklesnout lopatkami do základní pozice. Cvik zahajumeme přesunem jedné ruky na židli před sebou. I když dáme jednu ruku pryč z opory, zachováme neustále stejné nastavení páteře, lopatek a dolních končetin. Stejně poté přidáme druhou ruku. Pohyb zpět je stejný. Jednu ruku po druhé dáváme na podlahu a přitom si dáváme pozor na zachování neutrálního nastavení těla.

Cviky si nezapomeňte vyzkoušet a v kombinaci s předchozími díly vytvořte jednoduchou sestavu pro domácí cvičení.

Celý článek si můžete přečíst zde: //tinyurl.com/yaf9fxzt

Foto: Lukáš Bíba/Economia

#fyziogymcooper #onlinelekce #onlinetrenink #onlinecoaching #homeoffice #praha5 #andel #fyzioterapie

Share