PO PORODU DO FORMY S FYZIO GYM COOPER! – 6.díl

by

PEVNÉ HÝŽDĚ, ZDRAVÁ PÁTEŘ A CELOTĚLOVÁ SÍLA – další lekce ve Fyzio gym Cooper!

Moje další lekce ve Fyzio gym Cooper. Tentokrát pod vedením Martina Vanka. Na lekci se věnujeme stabilizaci trupu, tentokrát už s větším zatížením. Pullover je jednoduchý a velmi efektivní cvik. Chce to pořádnou dávku soustředěnosti, aby jsem zachovala kvalitu pohybu a stabilitu trupu i s tímto 4kg balonem. Dále přecházíme na cviky aktivující a posilující zejména hýždě a dolní končetiny. To jsou části těla, na které se Martin při cvičení a terapii nejraději zaměřuje. A je to znát. Vše vysvětluje velmi podrobně, udává příklady a doporučení, když člověk neví jak na to, tak hezky do správné pozice navede.
Jeden klient a dva terapeuti
Je hezké, že existuje mnoho cest a způsobů vysvětlení k dosažení kýženého cíle. Ačkoliv jsem sama fyzioterapeutka a trenérka, pracujeme ve stejném konceptu a cviky, které děláme znám, tak pro mě tato lekce byla velmi poučná a inspirativní. Ve Fyzio gym Cooper je běžným postupem, že klient spolupracuje se dvěma terapeuty/trenéry, kteří se na lekcích střídají. Vedou si a předávají podrobnou evidenci každé lekce, vše také společně probírají, hodnotí a plánují. Tato lekce mě přesvědčila o tom, že tento postup je smysluplný a pro klienta přínosný.
Mosty a “plameňák”
Poté co jsme odcvičili mosty se vrhneme na stoj na jedné noze. Zdánlivě jednoduchý a přitom nejvíc složitý a náročný cvik. Majinka cvičila se mnou, “plameňák” jí jde moc hezky :). Naučit se kvalitně stát na jedné noze je velmi přínosné např. pro chůzi..chůze je totiž střídavý stoj na jedné noze.
Hip hinge, mrtvý tah
Dalším velmi důležitým cvikem, jehož techniku jdeme pilovat je hip hinge. Kyčelní ohyb je jeden z nejvíc důležitých a často zcela zapomenutých pohybů lidského těla. Je neuvěřitelné, že mnoho lidí tento pohyb opravdu není schopno provést a přitom se jedná o absolutní základ lidské hybnosti. Těšila jsem se, že si pod dohledem Martina mrtvý tah zacvičím, protože si ho chci cvičit i doma. Jak už jsem v předešlých dílech psala, tak zatím nemám pozici páteře či jejich jednotlivých částí úplně pod kontrolou a jelikož chci tento cvik cvičit na začátek s 16kg kettleblem, tak bych ráda získala jistotu správného provedení pod kontrolou další osoby. Nakonec jsme jen ladili techniku a soustředili se na nalezení správného provedení, u kterého jsme očekávali zmizení hyperaktivity svalů kolem páteře, v přechodu hrudní a bederní části to nevypadalo moc hezky. Je to ale na dobré cestě a tento cvik je vážně skvělým nástrojem k získání stability páteře, mobility kyčlí a celotělové síly.
Cvičit pod vedením terapeutů/trenérů je fakt moc fajn. Kromě kontroly správnosti prováděných pohybů Vám terapeuti/trenéři z Fyzio gym Cooper dodají motivaci a trošku Vás vyhecují k lepším výkonům. Je skvělý pocit mít své tělo pod kontrolou a věřím, že díky těmto lekcím a vlastní píli se k tomuto pocitu brzy zase dostanu.


Předchozí dílDalší díl

Share