PO PORODU DO FORMY S FYZIO GYM COOPER – 10. DÍL

by

JEDEN CVIK NA VŠECHNO? PAK JEDNOZNAČNĚ TURKISH GET UP!

Už v minulosti jsem s tímto cvikem měla velmi dobrou zkušenost. Byla to doba, kdy jsem z nějakého důvodu neměla čas chodit trénovat lezení, ale měla jsem prostor cvičit tento cvik. Lezení je sport, u kterého máte jistou záruku toho, že pokud nelezete, tak jde výkonnost velmi rychle dolů. Po návratu na bouldrovku pak jen smutně koukáte na čísla bouldrů, které jste před nedávnem lezli, ale teď se to tělo vůbec nechce propojit dohromady a zabrat. Já jsem tehdy snad 3 měsíce nelezla, ale posunula jsem se o jeden level dál..tělo hezky fungovalo a já jsem byla silná!

Co je TGU a jaké benefity pro tělo přináší?

TGU je komplexní cvik, který má několik fází. Cvik se provádí s činkou kettlebell. Začínáte v leže na boku a končíte ve stoji se vzpaženou horní končetinou, ve které držíte po celou dobu kettlebell. Abyste cvik mohli provést správně, tak musíte mít opravdu dobrou mobilitu všech kloubů včetně páteře. Všechny fáze cviku absolvujete s kettlebell namířenou kolmo ke stropu. Abyste se takto mohli pohybovat, tak musí tělo být po celou dobu hezky stabilní. Kořenové klouby v průběhu cvičení mění svou pozici z jedné rotace do druhé, zapojíte komplet celé tělo, naučíte se ho dobře koordinovat a získáváte neuvěřitelnou sílu. Celotělovou sílu, a to bez “rizika” hypertrofie (které se například lezci a některé ženy velmi obávají). Cvičení tohoto cviku je také dost motivační, a to kvůli překonávání hranic váhy, se kterou cvičíte. Tak uvidíme, na jakou váhu se já dostanu, začala jsem s 6kg :).

V 8. dílu tohoto blogu jsem zmiňovala, že je mnoho cest, které nemůžu lézt, protože na to má ramena ještě nejsou připravena – např. cesty, kde člověk leze pomocí odtlaků (objevuje se velmi často) no a TGU je právě ten nejlepší pomocník na tento problém. Od té doby co jsem ho začala cvičit se nejen moje ramena rapidně zlepšily a už nemusím mít při lezení z odtlaků obavy..vím, že to ramena udrží a já se nezraním.

Vlastně bych ten cvik doporučila skoro každému, jen je třeba se naučit správnou techniku provedení a být na ten cvik připraven z hlediska mobility a stability a síly.

Předchozí dílDalší díl

Share