Napřímená páteř – bezpečný a efektivní pohyb

by

U mnoha pohybů si zcela vystačíme s pohybem v kyčelních a ramenních kloubech (respektive horních a dolních končetinách). Lopatka, páteř, pánev, hrudník a hlava by měli vytvářet svou stabilitou oporu pro pohyb končetin. Když tomu tak není, přenáší se pohyb až na páteř, která v tu chvíli přebírá neadekvátní zátěž (představte si například, že celou dolní končetinu zvedají místo velkého hýžďového svalu svaly kolem páteře). Pokud tomu tak je dlouhodobě nebo při zátěži, je pravděpodobné, že nápor na tkáně vyvrcholí ve zranění. Přichází bolest zad a jiných částí těla a člověk je bolestí limitován nejen při sportu, ale i v běžných denních aktivitách.

V každodenní praxi i na kurzech považujeme schopnost pohybovat izolovaně končetinami bez souhybů trupu jako naprostý základ. Základ, ze kterého vyplývají pravidla aplikovatelné do v podstatě jakékoliv činnosti, ať doma, v práci nebo při sportu.

Kouzlo je právě v tom, že je jedno v jaké pozici se zrovna nacházíš, protože základní principy pohybu – základní segmentální nastavení zůstává stejné. Takže pokud se správně nastavíš v leže na břiše s oporou o předloktí a někdo by tě beze změny pozice přesunul na záda, do stoje, na 4,do visu, do skoku nebo naopak… Budeš tam stále tak jak máš být. Naučit se tyto základy, které spočívají ve správné stabilizaci lopatky, páteře, pánve a dalších částí tela není vůbec snadné. Ale pokud se Ti to podaří, tak máš vyhráno. Někdy Ti správné provedení pohybu znesnadňuje stav kloubů a měkkých tkání, někdy prostě jen nevíš jak na to.

Jedním z kurzů, které Fyzio gym Cooper v Praze pořádá je kurz s názvem Základní principy pohybu – Stabilita, pro Brno máme obdobný kurz  a je to 1.díl ze série lezeckých kurzů Jak na to. Jedná se o velmi intenzivní kurzy, jejichž cílem je, aby účastník odcházel s tím, že ví jak své tělo správně nastavit a ovládat při jakékoliv činnosti.

Pokud se chceš naučit mít své tělo pod kontrolou, vyhnout se zranění a posunout svůj výkon tak neváhej a přihlaš se. Termíny kurzů a registrační formuláře najdeš zde: www.fyziogym.cz/seminare/ nebo volej 773 661 887.

Těšíme se :). 

Video špatně a správně. 

Share