JAK ZVYŠOVAT OBTÍŽNOST BEZ ZVEDÁNÍ ZÁTĚŽE?

by

S dobře nastaveným tréninkem si velmi pravděpodobně budete zvyšovat vaši výkonnost. To sebou nese potřebu hledat nové stimuly, které budou posouvat hranici možného stále dále. Nejsnazší možnost, jak zvýšit obtížnost cviků, je přidáváním překonávané zátěže. Není však zdaleka jedinou!

Jedna z možností, které rád využívám je přidání izometrické výdrže v průběhu cviku. Na konkrétním příkladu z videa je zdvih trap baru s 3s pauzou ve spodní pozici.

Při zdvihu z podlahy potřebujeme nejvíce síly právě ve spodních pozicích činky. Proto může izometrická výdrž pomáhat zvyšovat sílu v klíčovém místě cviku.

Izometrická výdrž zvyšuje celkový čas strávený ve svalovém napětí pod čínkou a tím může pomáhat zvyšovat efekt při tréninku pro svalovou hypertrofii.

Tento způsob zvýšení obtížnosti při zvedání váhy není vhodný pro cvičení pro začátečníky a ani pokročilý by v něm neměli překonávat příliš vysoké %RM

Při cvičení začátečníků je možné používat izometrické výdrže v potřebných polohách pro získání základní síly a uvědomění techniky. Není ovšem dobré při této technice používat externí zátěž.

Share