JAK TĚLO REAGUJE NA ZRANĚNÍ? ZMĚNÍ SE NĚCO? JAK DLOUHO TA ZMĚNA TRVÁ?

by

Příklady změn, které se při zranění v těle odehrají
Mnoho lidí vnímá zranění pouze jako konkrétní místo, které bolí nebo jeví známky omezení pohybu, které časem odezní a vše je při starém.
Reálně je ale zranění konkrétní místo, které ovlivňuje zbytek těla. Tělo je uzavřený objekt, ve kterém jsou na sebe všechny tkáně navázané. Není možné provést změnu v jedné části bez ovlivnění částí jiných. V případě zranění, se v těle dějí různé změny. Například mozek ve snaze zastavit další zranění omezí hybnost daného segmentu, a tak vznikne ochranný svalový spazmus. Vy se pak nemůžete v daném místě ohnout nebo napřímit, došlápnout, apod. Dalším způsobem jak zamezit pohybu je změnit pohybový stereotyp. Takže mozek se záměrem na nohu nedošlápnout změní stereotyp chůze tak, že začnete třeba jen nenápadně kulhat.

A co se stane, když bolest ustoupí a zranění je pryč?
Změny, které se staly v návaznosti na zranění většinou přetrvávají o něco déle. Pokud zranění trvalo delší dobu a vy jste mu nevědomě přizpůsobili stereotyp svých pohybů, tak je pravděpodobné, že si tento stereotyp už zachováte. Málokdy se ale jedná o stereotyp, který by měl na Vaše tělo dobrý vliv. Je tedy dobré se po zranění na své tělo podívat, vysledovat změny a zaměřit se na jejich korekci. Aby se z jednoho zranění nestala nenápadná táhlá vlna nekomfortu, bolestí a zranění.

Pokud nejste schopni kvalitu svého držení těla a pohybu sami posoudit, tak neváhejte najít odborníka, který Vám tělo vyšetří a poradí. Ve Fyzio gym Cooper máme s tímto dlouholeté zkušenosti a rádi Vám s tím pomůžeme!

Share