Jak má vypadat správné nastavení pánve a páteře?

by

Člověk by řekl, že doba podsazování pánve a tlačení beder do podložky už pominula, ale na každém proběhlém kurzu se vždy najde pár lidí, kteří toto nastavení stále využívají. Ač se rozhodně nejedná o vhodnou či zdravou variantu.

Naše páteř je složená z kyfolordóz. Každá část má své zakřivení, které se střídá s tou druhou variantou. Máme tedy 2 kyfózy a 2 lordózy. Toto rozdělení je z anatomického hlediska zcela vyhovující a v případě, že se páteř dlouhodobě nebo při zátěži nachází v opačném zakřivení můžeme očekávat zranění.

V momentě, kdy se naše tělo vychýlí z vertikály dochází k vyhlazení kyfolordóz – napřímení páteře, která je tak méně zranitelná. Stejně tak by k tomu mělo dojít v zátěžových situacích. Jsme schopni toho dosáhnout také vědomou aktivací.

Podstatné je, že pánev a hlava zůstává v neutrálním postavení, což umožní zbytku páteře nastavit se do optimální pozice. Neutrálním nastavením pánve často dochází k tomu, že bederní a část hrudní páteře jsou ve velké lordóze (prohnutí), to je třeba dále korigovat přes nastavení hrudního koše a hrudní páteře. Lopatky jsou plošně uložené na hrudním koši (v leže na zádech položené na podložce).

Jednou z variant jak si páteř do neutrální pozice nastavit je, že si v leže na zádech dáte dlaně mezi nohy tak, aby byly kořeny dlaní na pánevních kostech a prsty se sbíhaly ke stydké kosti. Vaším cílem bude mít ruce uložené tak, aby prsty nesměřovaly ani nahoru ani dolů (budou vodorovně). Pokud se Vám zdá mezera pod bedry veliká a nemáte hrudník a hrudní páteř v kontaktu s podložkou je třeba zkorigovat žebra do výdechové pozice a hrudník rozložit plošně na podložku. Mezera, která pod bedry zůstává je cca na vložení dlaně (Je to individuální!).

💡A teď rada na závěr: nesnaž se při cvičení zbytečně dostávat do nepřirozených pozic. Tvoje tělo je nejvíc v bezpečí v přirozeném nastavení. Představ si, že pozice, kterou zaujmeš v leže na zádech nebo třeba na čtyřech by měla být v segmentálním nastavení stejná jako v jiných pozicích, například ve stoji, při chůzi… Jak by se Ti chodilo s podsazenou pánví a zakulacenými bedry?

Zajímá Tě jak nastavit správně tělo při pohybu? Kromě individuálních lekcí nabízíme také odborné semináře, jejichž základem je právě správné nastavení těla. 🙏

🔜Pro Prahu máme nově vypsané termíny na kurzy Základní principy pohybu zaměřené na Stabilitu a Mobilitu, a to na 28. A 29.9.2019 V nových prostorách Fyzio gym Cooper! 💙

🔜V Brně to máme na programu již tuto sobotu 22.6.2019 na 1.dílu fyzio kurzů Jak posunout svůj výkon bez zranění.

Více informací a registrační formuláře najdeš zde: www.fyziogym.cz/seminare/ nebo volej 773 661 887 👈.

Share