HLUBOKÉ SVALY/CORE“ ..jedná se opravdu o „nadsvaly“, které vyřeší všechny Vaše potíže?

by

„Hluboké svaly“ nebo „core“ – v těchto pojmech mnoho lidí vidí možnost vyřešení svých bolestí, možnost být silný a výkonný, nezbytný základ pro zdravý život.
Většinou se tyto svaly pojí s oblastí bederní páteře. Pokud tedy člověk má s bederní páteří potíže, bolesti nebo se tam odehrálo už i nějaké zranění. Je skoro automaticky důvodem slabý hluboký stabilizační systém a okamžitou indikací je jeho posílení. Stanovení „diagnózy“ a indikace léčby často nepřichází ani z řad odborníků, protože se tenhle závěr stal určitým dogmatem. Jakoby už nemohly existovat jiné důvody, příčiny.
Pravdou je, že slabost svalů ovlivňující obratle v bederní části páteře může mít toto za příčinu. Těch příčin, ale může být daleko více. Nakonec tyto svaly často nebývají ani příčinou, ale pouhým důsledkem nerovnováhy v jiné části těla. Je možné, že potíže vznikly od nevhodně nastavených dolních končetin, pánve, také od špatného stavu jiné části páteře i od nestabilního ramene.
Zde vše odhalí kvalitní vyšetření, to je v případě náznaku jakýchkoliv potíží zcela na místě. Protože každá bolest či pohybový limit má svůj důvod a do těla nepatří. Pokud začnu s těmito svaly pracovat nevhodným způsobem v době, kdy jsou potíže akutní, mohu vše jen zhoršit. Pokud práce s těmito svaly pomůže a bolesti či pohybové limity odezní, tak je to jen dobře. I přesto by se člověk měl dále zajímat o to, z jakého důvodu k této situaci došlo a odstranit případné špatné tělesné nastavení či pohybové návyky, které by mohly situaci znova vyvolat.
Nakonec je třeba říct, že slabost „hlubokých svalů“ nebo pokud je Vám známějším názvem Core nemá pro nás ve Fyzio gym Cooper o nic větší váhu než slabost jiné části těla. A to proto, že v lidském těle se sebou vše úzce souvisí a každý problém se odrazí na zbytku těla. Díky tomuto řetězení nevidíme možnost nadřazovat jednu oblast druhé a tělesné části rozlišovat na měně či více důležité. Vyšetření hlubokého stabilizačního systému páteře je nezbytnou součástí naší komplexní diagnostiky pohybového aparátu, stejně jako všechny ostatní testy zaměřené na jiné části či funkce těla.
Našim úkolem je odhalit příčinu současných či potencionálních potíží či bolestí a najít vhodný způsob jak ji odstranit tak, aby tělo dále nestrádalo a k nepohodě se nevracelo.

Share