HIP HINGE – ZÁKLADNÍ LIDSKÝ POHYB, UMÍTE HO?

by

Hip hinge je pojem, který prozatím není u široké veřejnosti ba často ani u odborné (fyzioterapeuti, trenéři) velmi známý.
O co vlastně jde?
Hip hinge je kyčelní ohyb. Je to základní a pohyb lidského těla.
Proč bys zrovna tento pohyb/cvik měli cvičit? Kdy tento pohyb v každodenním životě děláš?
Např. pokaždé, když si jdeš sednout, když zvedáš nějaké břemeno (taška, dítě, stůl,…). Měl by být také součástí předklonů, které děláš v běžném životě nebo se objevuje ve sportu, který děláš.
Dalším důvodem, proč je tento pohyb důležitý je zdraví Tvých kyčlí. Když pohyb provádíš, Tvoje kyčle se promazávají a jsou adekvátně zatěžovány, což přispívá všem tkáním, které se samotnou kyčlí souvisí.
V neposlední řadě bychom uvedli výkon. Kyčle by měly být hnacím motorem většiny dynamických pohybů, jsou obklopené velkými svaly a s hip hinge související velký sval hýžďový je velký silný sval, jehož úlohu menší svaly jen tak snadno nezastoupí. Pravdou je, že jako každý sval v lidském těle zastupitelný je, ovšem v případě, že jeho roli jiné svaly přeberou dochází k náhradním pohybovým stereotypům, které mají v dlouhodobém měřítku na tělo deformativní charakter.
Proč je často v primárním pohybu opomíjen a jaké následky to sebou nese?
Hip hinge je pohyb, při kterém dosahujeme prostřednictvím ohybu v kyčli svých cílů (zvednu tašku, vyskočím, sednu si na židli…), následkem tohoto p/ohybu jde náš trup do předklonu a v ideálním případě (pokud je to možné) je naše páteř po celou dobu pohybu napřímená a stabilizovaná ve stejné pozici (v bezpečí). V dnešní době, nejspíš následkem věčného sezení, mají lidé pánev často vychýlenou směrem dozadu (podsazení/retroverze), pokud je tato pozice fixovaná, kompenzuješ pohyb kyčlí koleny. Takže nejsi schopen provést správně cvik hip hinge, ani dřep, protože tyto cviky bez kyčelního pohyb neuděláš. To znamená, že si v podstatě ani správně nesedneš, nezvedneš, nevyskočíš.. postihuje to Tvůj běžný život i sport.

Při cviku hip hinge chceme dosáhnout čisté extenze v kyčli, a to bez souhybů v páteři a bez pohybu kolen vpřed. Existuje snadný způsob jak si pohlídat, zda je Tvoje páteř stabilizovaná a napřímená. Jako pomůcku používáme tyč, kterou přiložíme na páteř. Místa dotyku by měly být na hlavě, na hrudní páteří a křížové kosti. Pod krční a bederní páteří zůstává prostor zhruba na vložení dlaně (je to individuální!). Podstatné je, že po celou dobu provádění cviku se tyto místa dotyku nijak nemění. Je velmi důležité, aby pohyb začínal v kyčlích (ne v páteři, ne v kolenou). Kolena jakoby stály v lyžácích jsou zafixované a nejdou vpřed ani vzad (zůstanou nad kotníky).

Vyzkoušej si tento pohyb provést! Vem si tyč a zrcadlo nebo nějakého pomocníka, chyť tyč v oblasti krční a bederní páteře, srovnej si místa dotyku a hurá hýždě dozadu. Nemáš tyč? Stačí koště!

Hip hinge bude součástí našeho nového kurzu zaměřeného na stabilitu – základní principy pohybu, který se bude pořádat v Praze v nových prostorách Fyzio gym Cooper již 15.6.2019! Zájemci z Brna budou mít příležitost se tento cvik naučit na opakování 1. dílu ze série kurzů Jak na to již 22.6.2019 nebo na 4. dílu 23.6.2019. Více info o našich kurzech a registrační formuláře najdete na www.fyziogym.cz/seminare/ nebo volej 773 661 887.

Těšíme se!

Share