CVIČENÍ PO PORODU

by

Dostat se po porodu do formy! Proč je důležité vyhledat odborníka?
Celé těhotenství sebou přináší velkou řadu změn, které se projeví nejen na pohybovém aparátu ženy. Tyto změny po porodu pomalu a postupně mizí a vše se dostává do normálu. Rychlost a kvalita s jakou se vše děje podmiňuje mnoho faktorů.
Hormon Relaxin má za úkol během těhotenství rozvolňovat pojivové tkáně. Vazivo se tedy stává měkčí, povolnější, poddajnější. Jedná se o přirozený chod těhotenství. Je třeba počítat s tím, že tato volnost pojivové tkáně, odrážející se na zvýšené hybnosti v kloubech po porodu stále přetrvává. Mobilita, kterou žena získá, však většinou přesahuje fyziologické hranice. To je třeba při „dávání se do formy“ zohlednit a pracovat s tělem tak, aby nedošlo k poškození. V podstatě můžeme této situace využít a tělo vést takzvaně od „nuly“ do ideálního stavu, který může být daleko lepší, než před otěhotněním. Jedním z míst, kde dochází k rozvolnění vaziva je Linea alba – vazivový pruh uprostřed břišní stěny. Přirozeně dochází k rozšíření tohoto středu a vzniká Diastáza břišních svalů, se kterou je také třeba pracovat podle určitých pravidel.
Po porodu přichází pro ženu fyzicky zátěžové období, kdy své miminko nosí převážně na rukách, zvedá, pokládá a překládá jej z místa na místo. Dítě roste, nabírá na váze a tyto úkony stále přetrvávají. Je tedy velmi důležité, aby žena postupně pracovala na držení a kondici svého těla. Snadno totiž dojde k vzniku nevhodných stereotypů a přetížení, které přirozeně plynou s nedostatečné připravenosti těla na dlouhodobé nošení a zvedání děťátka. Je na místě zjistit jaké držení těla a způsob pohybu bychom u zvedání, odkládání a nošení miminka měli zaujímat.
Mnoho žen se po porodu či po šestinedělí ihned vrhnou na cvičení, aby se dostali do formy co nejdříve. Tato úvaha je samozřejmě chvályhodná. Často však dochází k přílišnému zatížení, ke špatné technice či nevhodnému výběru cviků. To nakonec vede k upevnění špatných stereotypů a postupnému poškození pohybového aparátu a bolestem.
Je opravdu na místě, aby žena v této životní etapě vyhledala odborníka, který její tělo vyšetří. Naučí jí jak se postupně dát do pořádku tak, aby byla brzy opět v kondici, silná a krásná a tělo nepřetěžovala aktivitami běžného dne.
Ve Fyzio gym Cooper pracujeme s ženami po porodu velmi často. Výhodou je možnost vzít na lekci miminko sebou. Naše prostory vyzařují pohodovou rodinnou atmosféru a na soukromé lekci není dítě ničím rušeno. Starší děti se u nás naopak hezky zabaví.
Těšíme se na Vás, Váš team Fyzio gym Cooper

Share