ČESKÁ REPREZENTACE NA MISTROVSTVÍ EVROPY V LEZENÍ SKLÍZELA ÚSPĚCH

by

ČESKÁ REPREZENTACE NA MISTROVSTVÍ EVROPY V LEZENÍ SKLÍZELA ÚSPĚCH – Článek zveřejněný na stránkách www.rockpoint.cz. Je nám velkou ctí, že se můžeme podílet na přípravě a péči o českou reprezentaci v soutěžním lezení, a že jsou závodníci spokojeni!

Toto o nás napsali: “…Závodníci velmi pozitivně vnímají tým fyzioterapeutů, který zmiňuješ a který na některých závodech a soustředěních doplňuje reprezentační trenérský tým. Ve světě je to dnes trend a prakticky již nutnost podobnou odbornou pomoc závodníkům poskytovat, jak se fyzio tým zapojil v rámci ME? Z hlediska odbornosti fyzio týmu jsme na tom srovnatelně jako zbytek Evropy?

Na MEJ působili u českého týmu tři fyzioterapeuti – Patrik Chovan, Nikol Chovanová a Martin Vanko, kteří byli rozděleni mezi rozlezovku a soutěžní prostor tak, aby závodníci mohli využívat jejich servis k aktivaci i regeneraci a řešení akutních problémů. Fyzioterapeuti spolupracují s reprezentanty nejen na soustředěních a teď při mezinárodním závodě, ale individuálně už od začátku sezóny, takže je znají, navíc od reprezentačních trenérů obdrželi regenerační charakteristiky jednotlivých lezců, proto věděli, co kdo potřebuje a podle toho k nim individuálně přistupovali. Právě při tříkolovém závodě jako MEJ, je rozhodující rychlost a kvalita regenerace a to se díky fyzio týmu podařilo zvládnout skvěle. Závodníci po dolezení co nejdřív putovali právě k fyzioterapeutům a ti se snažili co nejlépe nastartovat jejich regenerační procesy, aniž by negativně ovlivnili jejich svalový tonus atd. To samozřejmě vyžadovalo porady realizačního týmu před každým kolem, kde si trenéři a fyzioterapeuti vyměnili informace a nastavili optimální organizační model. A fyzio tým se aktivně zapojil i do společenského života, protože bylo co slavit… Ale docházelo i k situacím, kdy právě okamžitý zásah fyzioterapeutů prakticky zachránil výsledek – například Ondru Slezáka před finálovou cestou už tak trápila alergie, že se mu těsně před odchodem z izolace spustila krev z nosu. Naštěstí Patrik zakročil, s použitím ledu Ondrovi krvácení zastavil a ten za pár minut vybojoval vynikající čtvrté místo.

Pokud jde o odbornost fyzio týmu, troufnu si tvrdit, že momentálně jsme na tom v Evropě nejlépe. Šéf fyzio týmu Patrik Chovan není jen pohybovým terapeutem, který sbíral zkušenosti u legendárního profesora Koláře, ale i aktivním lezcem, jenž na FTVS vystudoval specializaci na sportovní lezení. Všichni terapeuti se účastní soustředění, společných tréninků i domácích závodů a individuálně spolupracují s jednotlivými reprezentanty a jejich trenéry. Právě nastavení systému, kdy fyzioterapeuti přímo spolupracují s trenéry a společně hledají optimální postupy, které zohledňují tréninkové plány, aktuální výkonnost i dané období, není jednoduché a je třeba poděkovat celému týmu Fyzio Gym Cooper, že přes časovou náročnost právě pro tento model vytvořil podmínky. Fyzioterapeuty mají na vrcholných závodech téměř všechny státy, tři takhle do týmu zapojené “fyzoše”, jak jim říkáme, však neměl v Imstu nikdo.” Celý článek naleznete zde: //www.rockpoint.cz/mistrovstvi-evropy-mladeze-v-lezeni-na-obtiznost-a-rychlost-imst-2018

Děkujeme Tomášovi Binterovi za kladné hodnocení a těšíme se na účast na dalších závodech. Patrik Chovan konkrétně na MIstrovství světa, které se koná v Srpnu v Moskvě!

Share