„AKTIVÁTOR HLUBOKÝCH SVALŮ“ – BALANČNÍ PLOCHY! – NEJZAŽITĚJŠÍ FÁMA!

by

Chcete začít cvičit a vybíráte nejefektivnější možnost, jak zaktivovat a posílit Váš core? Ze všech stran se na Váš valí mediální vlna o tom, že stačí naskočit na bosu a Váš core je ihned v akci? Myslíte, že nestabilní plocha je nějakým kouzelným spouštěčem těchto svalů? Nechcete ztrácet čas cvičením na zemi, když balanční plochy přece vše vyřeší?

Odpovědi jsou zcela jasné, BALANČNÍ PLOCHY NEJSOU KOUZELNÝM SPÍNAČEM Vašich hlubokých stabilizačních svalů. To, že se už udržíte ve stoji na bosu nebo někdy dokonce na velkém gymnastickém míči nemusí mít vůbec za příčinu tyto svaly. Pokud je Vaše tělo zvyklé pracovat v neideálním tělesném nastavení a používat špatné pohybové návyky, tak pobytem na balanční ploše nemá důvod něco zásadního měnit. Je pravděpodobné, že špatné nastavení teprve tímto nabere na obrátkách,abyste cvik zvládli.

Špatné je, že se opravdu velmi často stává, že se na balančních plochách cvičit začíná. I pokud cvičíte na balančních plochách stoj, stoj na jedné noze, dřep či výpad, tak je velmi důležité, abyste tyto cviky ovládali kvalitně i na rovné zemi. A pokud si myslíte, že když někdo zvládne udělat dřep na bosu, tak na zemi ho určitě umí, tak se pletete. Když budu chtít cvičit na balančních plochách cviky technicky správně tak, aby mi byly k užitku, je důležité mít dobrý základ ze země.

Není důvodem proč po balanční ploše nešáhnout v případě, že chci zvýšit obtížnost cviku, který už dobře ovládám a jehož možnosti jsem na zemi vyčerpala.

Ony ty balanční plochy jsou ve své podstatě zábavné, ale je třeba si ujasnit, kvůli čeho cvičíte. Sranda musí být, ale upřednostnili byste ji před efektivním cvičením, které podpoří Vaše zdraví?

Dosud se bavíme hlavně o cvičení, často se balanční plochy využívají také v terapii. A bohužel i tam je od nich někdy očekáván zázračný efekt a přeskakuje se posloupnost. Opět musíme zopakovat, že je důležité nejprve získat dostatečnou stabilitu a techniku na rovné a stabilní ploše.

Není našim cílem zde odsoudit veškeré cvičení na balančních plochách, protože může být i užitečným. Ale pouze v určitých případech za určitých podmínek, stejně jako každé jiné cvičení. Tak či tak balanční plochy nejsou pomůckou, po které byste měli bez zamyšlení šáhnout, pokud chcete zaktivovat Váš hluboký stabilizační systém páteře/core, zejména pokud máte již nějaké bolesti či pohybové potíže.

Na přiložených fotografiích poukazujeme pouze na pár nevhodných či nesmyslných provedení. Všechny variace není možné pojmout.

Share