⭕ Je stárnutí těla nezastavitelný proces?

by

➡️ Nejednou uslyšíte nářeky o stáří, jak už tělo nefunguje, nemá sílu nebo není ohebné. Většina lidí přijala proces stárnutí jako fakt, který se nedá změnit. Je ale skutečně pravda, že se jednou musíme probudit bez síly a energie a říct si, že už jsem prostě starej?
➡️ Jeden z mých nejoblíbenějších obrázků na levé straně dokazuje, že to tak být nemusí. Jsou na nich zobrazeny tři magnetické rezonance, které nám ukazují řez stehnem.
➡️ První obrázek patří triatlonistovi, kterému je 40 let. Druhý patří muži ve věku 74 let, který vedl sedavý způsob života. Třetí obrázek je opět triatlonista, tentokrát ve věku 70 let. Jaký rozdíl vidíte? Asi zbytečná otázka. Na první pohled vidíte atrofovanou svalovou tkáň, která se již proměnila na vazivovou tkáň. Jaký rozdíl oproti aktivním sportovcům.
➡️ Co mě na porovnání na první pohled zaujalo, jak malý může být rozdíl mezi sportovcem v aktivním věku a sportovcem v seniorském věku. Svalová tkáň si stále zachovala krásný tvar i velikost.
➡️ Důležité je, že se změna netýká pouze anatomických parametrů, ale i funkce. Ani svalová síla se při aktivním cvičení nijak výrazně nesnižovala a tím pádem si tělo uchovalo vysokou schopnost plnit pohybové úkoly.
➡️ Z toho jednoznačně vyplývá, že míra aktivního života v seniorském věku je naše volba. Jak budeme poctivě držet životosprávu a pravidelně cvičit. Můžeme tím výrazně zvýšit kvalitu našeho života.
Odkaz na originální studii – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22030953/

Share